Zakonodavna politika evropskog parlamenta
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 21 | Nivo: Megatrend univerzitet, Zaječar

Sadržaj
Uvod
Parlament ima sedište u Strazburu. Bira se svake pete godine direktnim izborima u svakoj državi članici. Ranije je Paralament imao ograničenu ulogu. Međutim, sada obavlja demokratsku kontrolu Institucija Evropske Uunije. Učestvuje i u legislativnoj delatnosti u formi koodlučivanja sa Savetom i igra odlučujuću ulogu u pitanjima usvajanja budžeta.
Parlament je kao organ predviđen je u Rimskom ugovoru iz !957. godine. Na početku se nazivao Asambleja. Takođe je kao institucija u ranoj fazi funkcionisanja bio bez pravog demokratskog kapaciteta, jer su se članovi birali posredno, odnosno predstavljali su državu članicu i morali su istovremeno biti u sastavu nacionalnog Parlamenta.
Zahtevi za demokratizacijom su neminovno uslovili izmenu takvog dvostrukog svojstva članova Paralamenta.
Neposredni izbori za članove Parlamenta propisani su 1980. godine. Međutim, do sada se taj izbor odvijao uz neretko ozbiljne probleme kada je reč o broju izlaslih glasača. Po pravilu, odziv birača je bio veoma nizak, što samo po sebi neminovno dovodi u pitanje demokartski kapacitet tako izabranog organa.
Sadašnji Paralament sastavljen je od 626 članova od kojih su: 99 poslanika iz Nemačke, po 87 iz Francuske, Velike Britanije i Italije, 64 iz Španije, 30 iz Holandije, po 25 iz Grčke, Belgije i Portugala, iz Švedske i Austrije po 20 Finske i Danske po 20, 15 iz Irske i 6 iz Luksemburga.
Ugovorom iz Nice s obzirom na to da je proširenje za novih deset članova nastupilo sredinom 2004. godine, predviđeno je povecanje broja članova na najviše 732.
Protokol o proširenju u vezi broja poslanika stupa na snagu 1. januara 2005 godine i već na početku postavlja brojne dileme u vezi funkcionisanja Parlamenta.Ranije smo istakli da Parlament nije bio izborno telo ali i pored toga imao nekoliko funkcija, od kojih bi posebno apostrofirali savetodavnu i nadzornu.
Posle uvođenja neposrednih izbora Parlament dobija značajne konsultativne funkcije u legislativnom procesu. Savet Ministara mora uzeti u obzir mišljenja Parlamenta u pojedinim legislativnim delatnostima, ali ih ne mora slediti.
Uloga Parlamenta u budžetskim pitanjima
Parlament je dobio značajna ovlašćenja u razmatranjima budžetskih pitanja. Značajna ovlašćenja u ovoj oblasti usledila su posle donošenja Sporazuma iz Brisela od 25. jula 1975. godine. Te odredbe su značile reviziju osnivačkih ugovora, a stupile su na snagu posle usvajanja Mastrihtskog ugovora. Predviđeno u njima da parlamnt ima sledeća prava:

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!